Ραντεβού με σημαντικές αγορές του εξωτερικού είχε ο Δήμος Ιητών στο πλαίσιο της διεθνούς έκθεσης τουρισμού WTM που διήρκησε από τις 6 έως και τις 8 Νοεμβρίου 2023. Στο περίπτερο της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου, ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Ιητών Πλούτωνας Κοριτσιάδης είχε τη δυνατότητα να παρουσιάσει το πολυδιάστατο τουριστικό «προϊόν» της Ίου σε επιλεγμένους δημοσιογράφους, bloggers, και ειδικούς. Οι επαγγελματικές συναντήσεις που είχαν προγραμματιστεί από την εξειδικευμένη εταιρεία συμβούλων τουρισμού του Δήμου, αφορούσαν αγορές όπως Μ. Βρετανία, Αμερική, Γαλλία και Ιταλία, ενώ το εύρος ενδιαφερόντων που συζητήθηκαν «άγγιξαν» το σύνολο των δυνατοτήτων του προορισμού όπως activities, πολιτισμός, διασκέδαση, τουριστικές υπηρεσίες, ιστορία, φυσικό κάλλος και γαστρονομία. «Τα τελευταία χρόνια καταβάλλαμε μια πολύ σοβαρή προσπάθεια για την ανάδειξη ενός εμπλουτισμένου αφηγήματος. Η Ίος είναι ένας προορισμός με πολλά πρόσωπα που μπορεί να σταθεί επάξια και πέραν της υψηλής σεζόν. Παρά τις αντιξοότητες της περασμένης τετραετίας, το ταξιδιωτικό κοινό και πολλές ειδικές ομάδες ενδιαφέροντος δείχνουν να εισπράττουν, να αποδέχονται και να επικροτούν τα μηνύματα μας όπως άλλωστε φαίνεται και από τις φετινές αυξήσεις αφίξεων σε μήνες εκτός τουριστικής αιχμής» τόνισε ο κ. Κοριτσιάδης μετά το τέλος της έκθεσης.
δημοφιλή
Αιφνιδιαστικός έλεγχος όλων των Boeing 737 από την FAA
Η Ομοσπονδιακή Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας των ΗΠΑ (FAA) εξέδωσε Oδηγία Aξιοπλοΐας (Airworthiness Directive) βάσει της οποίας απαιτείται η άμεση επιθεώρηση περισσότερων από 2.500 αεροσκαφών...
ΞΕΕ: Μηχανισμοί προστασίας από φυσικές καταστροφές
Τους μηχανισμούς θωράκισης της προστασίας των πολιτών από φυσικές καταστροφές ενισχύουν οι Έλληνες ξενοδόχοι. Την Παρασκευή 5 Ιουλίου παραδόθηκε από το Ξενοδοχειακό Επιμελητήριο Ελλάδος...
Επιστολή στον Πρόεδρο της Βουλής για την άγονη γραμμή Ιωάννινα-Ηράκλειο
H Ένωση Ξενοδόχων Νομού Ιωαννίνων απέστειλε επιστολή στον Πρόεδρο της Βουλής και βουλευτή Ιωαννίνων κ. Κωνσταντίνο Τασούλα ζητώντας τη συμβολή του για την επαναπροκήρυξη...